home  |   worldloppet email  |   calendar  |   magazine  |   impressum
fis logo
Riitta-Liisa Ropopnen (FIN) realises the hat trick: 3 consecutive wins at La Sgambeda!Benoit Chauvet (FRA) wins La Sgambeda 2014! Every race has a start...Skiing is fun!!The reward after a hard race...
Riitta-Liisa Ropopnen (FIN) realises the hat trick: 3 consecutive wins at La Sgambeda!
2nd Holly Brooks (USA), 3rd Ekaterina Rudakova (BLR)
Benoit Chauvet (FRA) wins La Sgambeda 2014!
2nd Petr Novak (CZE), 3rd Robin Duvillard (FRA)
Every race has a start...
Mark your position well...!!!
Skiing is fun!!
Snow is something for everyone!
The reward after a hard race...
Skiing alone is no fun! Ski together in a marathon race!!!
marathon skierStonehamjulbo-eyewearAmmergauer AlpenSki SkettFis skiRossignolFisherEnervit
Magazine Passport
Photogallery Videogallery

Worldloppet Ski Federation - Fis Marathon Cup

Search and browse results

ico men ranking search
ico women ranking search
ico alphabetical search

American Birkebeiner

27.02.2010 50 Km FT

General ranking

1801.THOMSON Kenneth DUSA3:20:02,7
1802.NORDLAND Tom JUSA3:20:07,3
1803.AAS PeterUSA3:20:08,7
1804.Poling Jerome PUSA3:20:17,9
1805.CARLSON Beverly LUSA3:20:20,7
1806.Levin MattUSA3:20:21,5
1807.MADORSKI MarkUSA3:20:21,6
1808.Green Kim KUSA3:20:24,5
1809.ROSENHEIMER BruceUSA3:20:27,8
1810.Warneke Donald PUSA3:20:27,9
1811.HAMANN ClausUSA3:20:29,9
1812.Hofman JacobUSA3:20:35,3
1813.DEZELAR William MUSA3:20:37,6
1814.KOESTER Michael JUSA3:20:43,8
1815.HOTVET Jeff JUSA3:20:45,3
1816.WALLACE MichaelUSA3:20:46,3
1817.HERMANN Michael JUSA3:20:57,7
1818.Forst Jeffrey AUSA3:20:58,0
1819.JANKOWSKI Robert AUSA3:21:01,5
1820.Lyga Greg PUSA3:21:02,1
1821.Bender Gary LUSA3:21:03,4
1822.Cichanowski Heather RUSA3:21:04,2
1823.Bevis Ben WUSA3:21:06,1
1824.GRITT Ron GUSA3:21:07,4
1825.NICKELL David LUSA3:21:08,6
1826.Nolan Daniel JUSA3:21:09,4
1827.KRUMHOLZ Michael JUSA3:21:09,9
1828.Johnson Doug EUSA3:21:10,2
1829.SEEMANN Aaron BUSA3:21:10,9
1830.KOSS Heidi MUSA3:21:12,8
1831.GRIESHABER Ken JUSA3:21:20,3
1832.Warpinski PatrickUSA3:21:22,6
1833.HERBST Jerry JUSA3:21:22,7
1834.Mason Kevin OUSA3:21:24,6
1835.Takagi Brian KUSA3:21:25,8
1836.Mueller Eric CUSA3:21:27,9
1837.GILBERTSON Shelly FUSA3:21:30,8
1838.VERBOOMEN StevenUSA3:21:34,5
1839.Bealka Dennis GUSA3:21:36,3
1840.WISDOM Janet PUSA3:21:37,3
1841.Meyer Andrew EUSA3:21:38,7
1842.Krueger Kevin PUSA3:21:38,8
1843.SCHROETER NealUSA3:21:40,5
1844.Eyer Steven DUSA3:21:40,9
1845.Peter Craig AUSA3:21:43,0
1846.Larson Isaac JUSA3:21:43,0
1847.CARLEY TessUSA3:21:43,7
1848.Miller James RUSA3:21:46,0
1849.Soucoup Matthew OUSA3:21:46,1
1850.Callahan John WUSA3:21:46,5
1851.Jordens John CUSA3:21:47,0
1852.WHEELER Rick EUSA3:21:53,2
1853.Gress SandyUSA3:21:53,4
1854.Weir Ryan USA3:21:53,9
1855.FALCH Ronald FUSA3:21:54,2
1856.LUTZ James RUSA3:21:54,4
1857.GIFFORD Jacob GUSA3:21:56,6
1858.BODENSTEINER Robert TUSA3:21:57,5
1859.Deisz Robert JUSA3:21:58,2
1860.Wellbrock James DUSA3:21:59,9
1861.Roholt Steven BUSA3:22:04,3
1862.Aslagson Kayo HUSA3:22:16,7
1863.Schneider Nicholas JUSA3:22:17,8
1864.GOSNOLD William DUSA3:22:18,9
1865.BECKER John DUSA3:22:20,8
1866.MARX James AUSA3:22:21,6
1867.AUNER Robert JUSA3:22:21,8
1868.Hoffland Hietpas Shari CUSA3:22:23,1
1869.GRUM John TUSA3:22:25,3
1870.Hunter Cory JUSA3:22:26,2
1871.Mehne Steven PUSA3:22:28,9
1872.SCHUMACHER Jon RUSA3:22:33,8
1873.LANGER Richard LUSA3:22:35,5
1874.SCHILLING Kevin AUSA3:22:36,1
1875.ROACH Richard MUSA3:22:36,3
1876.SCHUMAKER Brian RUSA3:22:38,4
1877.Naslund Robert HUSA3:22:39,5
1878.Frinzi John JUSA3:22:40,2
1879.ZURAWSKI LarryUSA3:22:40,9
1880.Carlson MarciaUSA3:22:41,1
1881.Hattamer Ann DUSA3:22:45,7
1882.MERRELL VictoriaUSA3:22:47,4
1883.Larson MaraUSA3:22:48,3
1884.Franson Marvin AUSA3:22:49,4
1885.Newman Logan AUSA3:22:50,1
1886.Bartling Ben PUSA3:22:51,4
1887.CORCORAN Colleen CUSA3:22:52,9
1888.Bradley Alysa MUSA3:22:55,0
1889.CLOUTIER Jim VUSA3:22:55,1
1890.Hutter Robert PUSA3:22:56,9
1891.PETERSON Jeff CUSA3:22:57,7
1892.Bergeson Heather LUSA3:22:59,1
1893.Lee BrianUSA3:22:59,6
1894.RADANT Leon JUSA3:23:00,2
1895.Berg Robert JUSA3:23:02,8
1896.GARFOOT Bryan EUSA3:23:05,5
1897.WHEELER Lisa RUSA3:23:09,2
1898.CURRY Robert LUSA3:23:19,6
1899.NELSON Tim RUSA3:23:22,0
1900.Carroll Thomas AUSA3:23:22,9


next rankings:

1801 - 1900





  

Next race approaching
left to...
Vasaloppet China
powered by JuniperXS  Juniper Extensible Solutions