home  |   worldloppet email  |   calendar  |   magazine  |   impressum
fis logo
Riitta-Liisa Ropopnen (FIN) realises the hat trick: 3 consecutive wins at La Sgambeda!Benoit Chauvet (FRA) wins La Sgambeda 2014! Every race has a start...Skiing is fun!!The reward after a hard race...
Riitta-Liisa Ropopnen (FIN) realises the hat trick: 3 consecutive wins at La Sgambeda!
2nd Holly Brooks (USA), 3rd Ekaterina Rudakova (BLR)
Benoit Chauvet (FRA) wins La Sgambeda 2014!
2nd Petr Novak (CZE), 3rd Robin Duvillard (FRA)
Every race has a start...
Mark your position well...!!!
Skiing is fun!!
Snow is something for everyone!
The reward after a hard race...
Skiing alone is no fun! Ski together in a marathon race!!!
StonehamSki SkettEnervitmarathon skierFis skiFisherAmmergauer Alpenjulbo-eyewearRossignol
Magazine Passport
Photogallery Videogallery

Worldloppet Ski Federation - Fis Marathon Cup

Search and browse results

ico men ranking search
ico women ranking search
ico alphabetical search

American Birkebeiner

24.02.2001 51 km FT

General ranking

1801.MEEKER IanUSA4:26:26.02
1802.HARDING Robert EUSA4:26:26.89
1803.MARCUSSEN BrittUSA4:26:29.76
1804.Christensen DonnanUSA4:26:34.39
1805.BUCKLEY PaulUSA4:26:34.52
1806.GUSTIN Brian LUSA4:26:37.81
1807.BEMIS Jason RUSA4:26:40.92
1808.KUFFEL Jennifer EUSA4:26:43.97
1809.HAZARD Jerry RUSA4:26:44.93
1810.JOHNSON Mary KayUSA4:26:45.11
1811.CRISP Timothy SUSA4:26:47.95
1812.SCHMIDT GudrenGER4:26:48.41
1813.JOHNSON David WUSA4:26:51.76
1814.MARSHALL Jason DUSA4:26:51.90
1815.LEEMKUIL Helen MUSA4:26:51.98
1816.GALLAGHER Thomas FUSA4:26:52.36
1817.LINSE ToddUSA4:26:54.54
1818.HASSELMAN EdwardUSA4:26:58.76
1819.RICHARDSON Michael AUSA4:27:01.85
1820.LITZAU Jack TUSA4:27:03.23
1821.GOOLD ToddUSA4:27:03.38
1822.DINOLFO PeterUSA4:27:04.26
1823.DUNCAN Ian DUSA4:27:07.60
1824.DUHR Michael JUSA4:27:10.19
1825.LEEK JohnUSA4:27:11.39
1826.BOUCHER Robert BUSA4:27:13.09
1827.WILSON JackUSA4:27:14.12
1828.ZIMMERMANN Sara MUSA4:27:16.60
1829.STRONG Jeffrey AUSA4:27:17.86
1830.BENSON J DanielUSA4:27:19.63
1831.MCCONVILLE Dan GUSA4:27:21.42
1832.SMITH James LUSA4:27:22.38
1833.MACDONALD JohnUSA4:27:23.76
1834.Robb David MUSA4:27:23.87
1835.MCKEON DanUSA4:27:24.11
1836.MITCHEL Arthur BUSA4:27:24.28
1837.MOLTZ KurtUSA4:27:24.76
1838.KUZZY James RUSA4:27:28.51
1839.LUND Kristina LUSA4:27:30.93
1840.HOBY ThomasUSA4:27:34.28
1841.ANDERSON Stewart CUSA4:27:34.70
1842.MENIGO Jeff SUSA4:27:35.77
1843.Diamond Cathrine JUSA4:27:36.43
1844.SUMNICHT Marie PUSA4:27:41.95
1845.BLAIS TimUSA4:27:43.56
1846.BRUSKEWITZ Reg CUSA4:27:46.68
1847.DUNCKER John WUSA4:27:47.19
1848.STONE VaughnUSA4:27:48.58
1849.WRIGHT AbbottUSA4:27:48.93
1850.MEYER JosephUSA4:27:51.13
1851.Dzuba Lynne MUSA4:27:52.47
1852.HAMMER David CUSA4:27:52.61
1853.SCHALLER VernUSA4:27:53.20
1854.HAGGUIST BryanUSA4:27:54.58
1855.Schoenberg Robert BUSA4:27:55.46
1856.HEILIGENSTEIN Marie DUSA4:27:58.02
1857.RILEY MichelleUSA4:28:00.58
1858.ISHMAEL KatieUSA4:28:04.23
1859.POSSIN Charles EUSA4:28:07.12
1860.HLAS VladimirCAN4:28:08.88
1861.BERNTSON LauraUSA4:28:10.48
1862.CARR Eric PUSA4:28:12.64
1863.Branc MarijanSLO4:28:14.45
1864.LYON Phil AUSA4:28:17.94
1865.SCHMIDT JohnUSA4:28:18.76
1866.SAULD Alfred JUSA4:28:20.94
1867.WAGENER PaulUSA4:28:21.26
1868.CHADWICK BrendaUSA4:28:27.36
1869.DIETRICH David AUSA4:28:28.36
1870.RASMAN TimUSA4:28:30.68
1871.FICHTER Nancy WUSA4:28:31.03
1872.JODA Patrick JUSA4:28:35.30
1873.WELKE Tony EUSA4:28:36.72
1874.WEDL David JUSA4:28:40.33
1875.JIRSCHELE Thomas JUSA4:28:42.57
1876.FINGER Peter AUSA4:28:47.03
1877.SIDES TracyUSA4:28:50.15
1878.Earl-Torniainen Kitty CUSA4:28:52.73
1879.ERIKSSON SorenSWE4:28:52.80
1880.HALVERSON KurtUSA4:28:55.05
1881.TRELEVEN Richard JUSA4:28:58.55
1882.ZIRNGIBLE JanilleUSA4:28:59.28
1883.MACONE Tom GUSA4:28:59.86
1884.BOURQUIN Michael TUSA4:29:01.20
1885.WOLFE DaithiUSA4:29:01.56
1886.BLAKE Christopher AUSA4:29:01.80
1887.FANNEY Dale PUSA4:29:04.35
1888.WELLAND Kathleen MUSA4:29:08.42
1889.Grossklaus Mark DUSA4:29:08.56
1890.ARVOLD David SUSA4:29:09.41
1891.RYNDA AdolfAUT4:29:14.54
1892.Joda Stephen GUSA4:29:16.80
1893.CARTER Kathy MUSA4:29:19.32
1894.JOHNSON James MUSA4:29:20.59
1895.JARVINEN Richard DUSA4:29:22.92
1896.LEHMANN RobertSUI4:29:23.62
1897.GILLICK BernadetteUSA4:29:26.32
1898.ISHIMURA IsaoJPN4:29:26.54
1899.SCHNICHELS Dallen WUSA4:29:26.71
1900.STRAMA Joseph CUSA4:29:27.15


next rankings:

1801 - 1900





  

Next race approaching
left to...
Vasaloppet China
powered by JuniperXS  Juniper Extensible Solutions