home  |   worldloppet email  |   calendar  |   magazine  |   impressum
fis logo
Tatjana Mannima (EST) wins her second overall FIS Marathon Cup!Petr Novak (CZE) winner of the overall FIS Marathon Cup 2014/15!Chernousov (RUS) & Faivre-Picon (FRA) win the Engadin Skimarathon 2015!Novak (CZE) and Mannima (EST) winners of Bieg Piastow (POL) and current leaders of the overall FISMCSergio Bonaldi (ITA) 1st in the American Birkie! 2nd Christophe Perrillat-Colomb (FRA), 3rd Benoit Chauvet (FRA)Eldar Roenning (NOR) wins Tartu Maraton 2015!Tatjana Mannima (EST) wins La Transju'Classic on the women's side!Stanislav Rezac (CZE) wins La Transju'Classic 2014!Tord Asle Gjerdalen (NOR) & Katerina Smutna (AUT) win the 42nd edition of Marcialonga!Holly Broooks (USA) winning on the women's side the 50km FT Dolomitenlauf!Toni Livers (SUI) wins the 41st Dolomitenlauf 42km FT!Riitta-Liisa Ropopnen (FIN) realises the hat trick: 3 consecutive wins at La Sgambeda!Benoit Chauvet (FRA) wins La Sgambeda 2014! Every race has a start...Skiing is fun!!The reward after a hard race...
Tatjana Mannima (EST) wins her second overall FIS Marathon Cup!
2nd Aurelie Dabudyk (FRA), 3rd Holly Brooks (USA)!
Petr Novak (CZE) winner of the overall FIS Marathon Cup 2014/15!
2nd Benoit Chauvet (FRA), 3rd Toni Livers (SUI)!
Chernousov (RUS) & Faivre-Picon (FRA) win the Engadin Skimarathon 2015!
2nd Duvillard (FRA) & Roponen (FIN), 3rd Furger (SUI) & Gregg (USA)
Novak (CZE) and Mannima (EST) winners of Bieg Piastow (POL) and current leaders of the overall FISMC
Today's 2nd: Stanislav Rezac (CZE) & KlaraMorackova (CZE), 3rd Benoit Chauvet (FRA) & Aurelie Dabudyk (FRA)!
Sergio Bonaldi (ITA) 1st in the American Birkie! 2nd Christophe Perrillat-Colomb (FRA), 3rd Benoit Chauvet (FRA)
Holly Brooks (USA) victorious on the women's side. 2nd Aurelie Dabudyk (FRA), 3rd tatjana Mannima (EST)!
Eldar Roenning (NOR) wins Tartu Maraton 2015!
Tatjana Mannima (EST) victorious on the women's side!
Tatjana Mannima (EST) wins La Transju'Classic on the women's side!
2nd Holly Brooks (USA) & 3rd Aurelie Dabyduk (FRA)
Stanislav Rezac (CZE) wins La Transju'Classic 2014!
2nd Petr Novak (CZE) & 3rd Jean-Marc Gaillard (FRA)!
Tord Asle Gjerdalen (NOR) & Katerina Smutna (AUT) win the 42nd edition of Marcialonga!
2nd Anders Aukland (NOR) & Leila Kveli (NOR), 3rd Oystein Pettersen (NOR) & Seraina Boner (SUI)
Holly Broooks (USA) winning on the women's side the 50km FT Dolomitenlauf!
2nd Aurelie Dabudyk (FRA) & 3rd Antonella Confortola (ITA)!
Toni Livers (SUI) wins the 41st Dolomitenlauf 42km FT!
2nd Petr Novak (CZE) & 3rd Adrien Mougel (FRA)!
Riitta-Liisa Ropopnen (FIN) realises the hat trick: 3 consecutive wins at La Sgambeda!
2nd Holly Brooks (USA), 3rd Ekaterina Rudakova (BLR)
Benoit Chauvet (FRA) wins La Sgambeda 2014!
2nd Petr Novak (CZE), 3rd Robin Duvillard (FRA)
Every race has a start...
Mark your position well...!!!
Skiing is fun!!
Snow is something for everyone!
The reward after a hard race...
Skiing alone is no fun! Ski together in a marathon race!!!
FisherEnervitmarathon skierAmmergauer AlpenRossignoljulbo-eyewearJAO CollectionsFis skiSki Skett
Magazine Passport
Photogallery Videogallery

Worldloppet Ski Federation - Fis Marathon Cup

Search and browse results

ico general ranking search
ico women ranking search
ico alphabetical search

Jizerská Padesatka Jizerska 50

11.01.2009 50 Km CT

Men's ranking

201.NITSCHE MichaelGER02:58:59
202.HELMERT AndreGER02:59:00
203.Strand Odd ArildNOR02:59:01
204.Korfini IreneuzsPOL02:59:02
205.WOLF ANDRAEGER02:59:02
206.Tambet PriitEST02:59:04
207.EPNER IlmarEST02:59:05
208.Borrmann JensGER02:59:05
209.RUDOLF JanCZE02:59:06
210.Rumpertesz PetrCZE02:59:08
211.ZNOJEMSKÝ KarelCZE02:59:16
212.PACHOLÍK JanCZE02:59:16
213.PINTA MARTINCZE02:59:23
214.MÜLLER GeroldGER02:59:25
215.Prokupek AlesCZE02:59:35
216.GROSSE RalfGER02:59:40
217.CAPITANIO MassimoITA02:59:47
218.Tautenhahn FrankGER02:59:55
219.Beyer SebastianGER03:00:27
220.Pospisil MiroslavCZE03:00:27
221.Blazek VladimirCZE03:00:28
222.SÝKORA JiríCZE03:00:30
223.VOJTA PavelCZE03:00:40
224.TISER RobertCZE03:00:52
225.Loite knur-ArneNOR03:00:54
226.KNÜSEL MarkusSUI03:01:00
227.Soula OldrichCZE03:01:05
228.Celustka JanCZE03:01:11
229.Ceplitis GuntarsLAT03:01:13
230.Kaskema ValdisEST03:01:35
231.Lukes TomasCZE03:01:36
232.BAROS Jiri IngCZE03:01:40
233.HELLMICH JanCZE03:01:49
234.Tünnermann DirkGER03:01:55
235.SVOBODA PetrCZE03:01:55
236.BELIOV PetrCZE03:02:04
237.Horyna JaroslavCZE03:02:13
238.Truu JanekEST03:02:14
239.SVEJDA LudekCZE03:02:18
240.HERTEL UweGER03:02:24
241.LACIGA ZdenekCZE03:02:34
242.Kalina MiroslavCZE03:02:39
243.Dvorak LiborCZE03:02:47
244.Sikola PavelCZE03:02:48
245.HLAVÁC JiríCZE03:02:51
246.SCHEJBAL PetrCZE03:02:58
247.Urban MichaelGER03:03:00
248.SVÁTEK RadoslavCZE03:03:05
249.HALGAS LubosSVK03:03:08
250.KRECHLER MiroslavCZE03:03:09
251.Filgas OndrejCZE03:03:10
252.PACLT AlesCZE03:03:12
253.ANDRLÍK AlesCZE03:03:30
254.Shelekhin AnatolyRus03:03:30
255.PAULSEN SteinNOR03:03:38
256.SVAGR MilanCZE03:03:51
257.LUSTICKÝ PetrCZE03:03:58
258.KUCERA JanCZE03:04:02
259.Berthold RonnyGER03:04:04
260.Moravec MartinCZE03:04:08
261.Richter ThomasGER03:04:16
262.Otcovsky ZdenekCZE03:04:17
263.Rinn TomasCZE03:04:21
264.BLAHNA PeteCZE03:04:22
265.WEIGELT JensGER03:04:29
266.Reichelt UweGER03:04:35
267.Kalous PetrCZE03:04:38
268.Zuzanek MiroslavCZE03:04:39
269.Schippers HartmutGER03:04:46
270.KORYCIŃSKI RAFAŁPOL03:04:49
271.JAKUBIČKA TOMÁSCZE03:04:59
272.Veljacik RobertSVK03:04:59
273.Paldus JosefCZE03:05:01
274.Tveiten OlavNOR03:05:06
275.PAVLISKA AjaNOR03:05:16
276.Kuna VaclavCZE03:05:17
277.Kristensen Thor IngeNOR03:05:18
278.Uusivirta HeikkiFIN03:05:26
279.Kocum MiroslavCZE03:05:42
280.GULBRANDSEN SveinNOR03:05:45
281.Holzbecher JensGER03:05:49
282.Machac KarelCZE03:05:58
283.FRYC TomásCZE03:06:03
284.VÁCLAVEK JiríCZE03:06:03
285.DROBNIK MiroslavCZE03:06:23
286.Lindig ThomasGER03:06:23
287.Malik JanCZE03:06:35
288.Filgas JanCZE03:06:40
289.DIETRICH SEIFERTGER03:06:45
290.STUCHLIK ZdenekCZE03:06:50
291.ONDRASEK MarekCZE03:06:51
292.Klinger PavelCZE03:06:52
293.Hynek KristianCZE03:06:53
294.Klötzer GünterGER03:06:58
295.Kanka AdamCZE03:06:59
296.SCHÖNTHIER JOACHIMGER03:07:00
297.MENCIK LiborCZE03:07:04
298.Synek PetrCZE03:07:06
299.JIROUS ZbynekCZE03:07:08
300.Guttormsen Tom ReidarNOR03:07:14


next rankings:

201 - 300





  

Next race approaching
left to...
Fossavatn Ski Marathon
powered by JuniperXS  Juniper Extensible Solutions