Results

Worldloppet races 2019/2020

< Back
Flag Date Season Category Race name Distance Km Techn Winners
18-08-2019 WINTER Ushuaia Loppet Marchablanca
Short 25 km CT Men: Silva Manex (BRA)
Ladies: Frungieri Catalina (ARG)
18-08-2019 WINTER Ushuaia Loppet
Main 50 km CT Men: ZULOAGA Matias (ARG)
Ladies: Waichler Claire (USA)
24-08-2019 WINTER Kangaroo Hoppet
Main 42 km FT Men: LECCARDI Valerio (SUI)
Ladies: Pessey Iris (FRA)
24-08-2019 WINTER Kangaroo Hoppet Australian Birkebeiner
Short 21 km FT Men: Walker-Broose Bentley (AUS)
Ladies: Jackson Ella (AUS)
31-08-2019 WINTER Merino Muster Snow Rake
Short 21 km FT Men: Yeernaer Abudelehan (CHN)
Ladies: Kern Julia (USA)
31-08-2019 WINTER Merino Muster
Main 42 km FT Men: SATO TOMOKI (JPN)
Ladies: Diggins Jessica (USA)
29-12-2019 WINTER Attraverso Campra
Short 21 km FT Men: Nicollier Philippe (SUI)
Ladies: SCHMID Claudia (SUI)
03-01-2020 WINTER Bedrichov Night Light Marathon
Short 30 km FT Men: Sedlacek Vaclav (CZE)
Ladies: Moravcova Klara (CZE)
03-01-2020 WINTER Bedrichov Night Light Marathon
Short 17,5 FT Men: Graf Jakub (CZE)
Ladies: Hujerova Tereza (CZE)
04-01-2020 WINTER Bedrichov Night Light Marathon
Short 30 km CT Men: Sedlacek Vaclav (CZE)
Ladies: ADAMOVA KOZISKOVA Anna (CZE)
04-01-2020 WINTER Bedrichov Night Light Marathon
Short 17,5 CT Men: Währisch Sten (GER)
Ladies: Grohova Karolina (CZE)
04-01-2020 WINTER Vasaloppet China
Short 25 km CT Men: JIANG Yixin (CHN)
Ladies: HE Huishan (CHN)
04-01-2020 WINTER Vasaloppet China
Main 50 km CT Men: Skogsholm Vinjar (NOR)
Ladies: Chernousova Marina (RUS)
12-01-2020 WINTER Planoiras Volkslanglauf
Short 25 km FT Men: Chernousov Ilya (RUS)
Ladies: Kaufmann Seraina (SUI)
18-01-2020 WINTER Dolomitenlauf FT
Main 42 km FT Men: Shakirzyanov Raul (RUS)
Ladies: SEEBACHER Anna (AUT)
18-01-2020 WINTER Dolomitenlauf Short FT
Short 20 km FT Men: KLETTENHAMMER Patrick (ITA)
Ladies: ACHLEITNER Lisa (AUT)
18-01-2020 WINTER La Diagonela La Pachifica
Short 27 km CT Men: Räz Curdin (SUI)
Ladies: Kaufmann Seraina (SUI)
18-01-2020 WINTER La Diagonela
Main 65 km CT Men: Jespersen Chris Andre (NOR)
Ladies: Slind Astrid Oyre (NOR)
19-01-2020 WINTER Dolomitenlauf Short CL
Short 32 km CT Men: CERVINKA Maxim (GER)
Ladies: JAZBEC Sara (SLO)
19-01-2020 WINTER Dolomitenlauf Main
Main 42 km CT Men: Skogsholm Vinjar (NOR)
Ladies: Schöttes Melina (GER)
23-01-2020 WINTER Marcialonga Lavazeloppet
Short 22 km CT Men: Gabrielli Giacomo (ITA)
Ladies: MORODER JUDITH (ITA)
25-01-2020 WINTER Noquemanon Ski Marathon
Short 24 km FT Men: Solberg Tryg (USA)
Ladies: Dehlin Lindsey (USA)
25-01-2020 WINTER Noquemanon Ski Marathon
Short 24 km CT Men: Woods Jordan (USA)
Ladies: Torvi Hanna (USA)
25-01-2020 WINTER Noquemanon Ski Marathon
Main 50 km FT Men: Nelson Zachary L (USA)
Ladies: Marion Stacey M (USA)
25-01-2020 WINTER Noquemanon Ski Marathon
Main 50 km CT Men: Liebsch Matthew E (USA)
Ladies: Hett Vivian (USA)
25-01-2020 WINTER Steiralauf
Short 30 km CT Men: Romanov Andrey (RUS)
Ladies: STADLEROVA Sarka (CZE)
25-01-2020 WINTER Steiralauf
Short 25 km FT Men: WIESER Philip (AUT)
Ladies: EISCHER Birgit (AUT)
25-01-2020 WINTER Steiralauf
Main 50 km FT Men: Shakirzyanov Raul (RUS)
Ladies: SEEBACHER Anna (AUT)
26-01-2020 WINTER Marcialonga Light
Short 45 km CT Men: Mitroshin Egor (RUS)
Ladies: Hujerova Tereza (CZE)
26-01-2020 WINTER Marcialonga
Main 70 km CT Men: BERDAL Tore Bjoerseth (NOR)
Ladies: Gjeitnes Kari Vikhagen (NOR)
01-02-2020 WINTER City of Lakes Loppet Classic Ski Puoli Loppet
Short 21 km CT Men: ROCK John (USA)
Ladies: Hauer Maria (USA)
01-02-2020 WINTER City of Lakes Loppet Classic Ski Loppet
Main 42 km CT Men: Gregg Brian (USA)
Ladies: Gregg Caitlin (USA)
01-02-2020 WINTER Orlicky Maraton
Short 20 km FT Men: Graf Jakub (CZE)
Ladies: KOLINOVA Kristyna (CZE)
02-02-2020 WINTER City of Lakes Loppet Skate Ski Puoli Loppet
Short 21 km FT Men: Johnson Kristofer (USA)
Ladies: Hill Susanne (CAN)
02-02-2020 WINTER City of Lakes Loppet Skate Ski Loppet
Main 42 km FT Men: Liebsch Matthew E (USA)
Ladies: Gregg Caitlin (USA)
07-02-2020 WINTER Jizerská Padesatka Bedrichovska 30
Short 30 km FT Men: Graf Jakub (CZE)
Ladies: Moravcova Klara (CZE)
07-02-2020 WINTER Moonlight Classic
Short 30 km CT Men: SALVADORI Giandomenico (ITA)
Ladies: Kowalczyk Justyna (POL)
07-02-2020 WINTER Moonlight Classic
Short 15 km CT Men: TANEL Matteo (ITA)
Ladies: Patscheider Michaela (ITA)
08-02-2020 WINTER Canadian Birkebeiner Birkie Tour
Short 31 km CT Men: Ree Samuel (CAN)
Ladies: Hanstock Sarah (CAN)
08-02-2020 WINTER Canadian Birkebeiner Birkie Lite
Main 55 km CT Men: Kilroy Greg (Can)
Ladies: Novosel Ivana (CAN)
08-02-2020 WINTER Canadian Birkebeiner Pack Torskeklubben Birkebeiner
Main 55 km CT Men: Moore Paul (CAN)
Ladies: Bendiksen Reese (CAN)
08-02-2020 WINTER Fjardargangan
Short 15 km CT Men: Gudbjörnsson thorvaldur Sveinn (ISL)
Ladies: Hauksdottir Lisebet (ISL)
08-02-2020 WINTER Fjardargangan
Short 30 km CT Men: Olafsson Arnar (ISL)
Ladies: Guseva Veronika (ISL)
08-02-2020 WINTER Jizerská Padesatka
Short 25 km CT Men: Veber Tomas (CZE)
Ladies: Moravcova Klara (CZE)
08-02-2020 WINTER North American Vasa George Kuhn Half Marathon
Short 25 km FT Men: Holmes Sam (USA)
Ladies: Lipp Erin (USA)
08-02-2020 WINTER North American Vasa Okerstrom Marathon
Main 50 km FT Men: Vanias Alex (USA)
Ladies: Patterson Kaitlyn (USA)
08-02-2020 WINTER Ski to the Sun Marathon
Main 42 km FT Men: Naney Samuel T (USA)
Ladies: Randall Kikkan (CAN)
09-02-2020 WINTER Jizerská Padesatka
Main 50 km CT Men: Nygaard Andreas (NOR)
Ladies: NORGREN Britta (SWE)
09-02-2020 WINTER North American Vasa Chemical Bank
Short 17 km CT Men: Holmes Sam (USA)
Ladies: Lipp Erin (USA)
09-02-2020 WINTER North American Vasa Lombard Loppet
Short 34 km CT Men: Goss Ethan (USA)
Ladies: Blackmer Emily (USA)
15-02-2020 WINTER Gatineau Loppet Short CL
Short 27 km CT Men: Quessy Philippe (CAN)
Ladies: Flower Jillian (CAN)
15-02-2020 WINTER Gatineau Loppet
Main 51 km CT Men: Stocek Fabian (CZE)
Ladies: Graves Sara (USA)
15-02-2020 WINTER Nikolov Perevoz
Main 42 km FT Men: Shakirzyanov Raul (RUS)
Ladies: Nazarova Olga (RUS)
15-02-2020 WINTER Nikolov Perevoz
Short 20 km FT Men: Savelev Ivan (RUS)
Ladies: Anna Povoliaeva (RUS)
16-02-2020 WINTER Gatineau Loppet Short FT
Short 27 km FT Men: Maclean Alec (CAN)
Ladies: Williams Bronwyn (CAN)
16-02-2020 WINTER Gatineau Loppet Main
Main 51 km FT Men: DUVILLARD Robin (FRA)
Ladies: Bouffard-Nesbitt Olivia (CAN)
21-02-2020 WINTER American Birkebeiner Kortelopet CL
Short 29 km CT Men: Rochell-Share Jacob (USA)
Ladies: Craig Johanna (USA)
21-02-2020 WINTER American Birkebeiner Kortelopet FT
Short 29 km FT Men: Carter Murray (CAN)
Ladies: Case Mia (USA)
21-02-2020 WINTER Vasaloppet 30
Short 30 km CT Men: Thorn Gabriel (SWE)
Ladies: Andersson Tova (SWE)
22-02-2020 WINTER American Birkebeiner CL
Main 55 km CT Men: Holmes Peter (USA)
Ladies: Bathe Nichole (NOR)
22-02-2020 WINTER American Birkebeiner FT
Main 50 km FT Men: Dyrhaug Niklas (NOR)
Ladies: Yeaton Jessica (AUS)
22-02-2020 WINTER Gommerlauf
Short 21 km CT Men: JOLY Thomas (FRA)
Ladies: Lacroix Roxane (FRA)
22-02-2020 WINTER Gommerlauf
Short 21 km FT Men: Chambellant Thomas (FRA)
Ladies: BONER Seraina (SUI)
22-02-2020 WINTER JeLyMan
Short 20 km FT Men: Fellner Adam (CZE)
Ladies: Lankova Lada (CZE)
22-02-2020 WINTER Vasaloppet TjejVasan

women only
Short 30 km CT Men: Johansson Anna (SWE)
Ladies: Johansson Anna (SWE)
22-02-2020 WINTER Vasaloppet TjejVasan elite

women only
Short 30 km CT Men: Johansson Norgren Britta (SWE)
Ladies: Johansson Norgren Britta (SWE)
23-02-2020 WINTER Achensee 3-Täler-Lauf
Short 33 km CT Men: ROHDE Florian (GER)
Ladies: Müller Franziska (GER)
23-02-2020 WINTER Achensee 3-Täler-Lauf
Short 30 km FT Men: Kitzbicher Christian (AUT)
Ladies: MUTSCHELLER Sigrid (GER)
23-02-2020 WINTER Achensee 3-Täler-Lauf Volkslanglauf
Short 15 km FT Men: Alcaun Fabian (GER)
Ladies: Maierhofer Magdalena (AUT)
23-02-2020 WINTER Gommerlauf
Main 42 km FT Men: Chambellant Thomas (FRA)
Ladies: BONER Seraina (SUI)
23-02-2020 WINTER JeLyMan
Main 42 km CT Men: Sedlacek Vaclav (CZE)
Ladies: Tumova Tereza (CZE)
23-02-2020 WINTER JeLyMan
Short 21 km CT Men: Saastad Krister (NOR)
Ladies: Dudeskova Marcela (CZE)
23-02-2020 WINTER Vasaloppet ÖppetSpar Sunday
Main 90 km CT Men: Söderberg Mathias (SWE)
Ladies: Elgaaen Grete (NOR)
24-02-2020 WINTER Vasaloppet ÖppetSpar Monday
Main 90 km CT Men: MYHR Johan (SWE)
Ladies: Barrulf Malin (SWE)
25-02-2020 WINTER Vasaloppet 45
Short 45 km CT Men: GUSTAFSSON Victor (SWE)
Ladies: Höglund Emma (SWE)
28-02-2020 WINTER Bieg Piastow Short FT
Short 30 km FT Men: KNOP PETR (CZE)
Ladies: HYNCICOVA PETRA (CZE)
29-02-2020 WINTER Bieg Piastow
Main 42 km CT Men: BURY DOMINIK (POL)
Ladies: Moravcova Klara (CZE)
29-02-2020 WINTER Demino Ski Marathon
Main 50 km FT Men: Shakirzyanov Raul (RUS)
Ladies: Perevozchikova Alena (RUS)
01-03-2020 WINTER Bieg Piastow Short CL
Short 25 km CT Men: WALTHER Jacob (GER)
Ladies: Kocumova Zuzana (CZE)
01-03-2020 WINTER Demino Ski Marathon
Short 25 km CT Men: Artamonov Sergey (RUS)
Ladies: Chernousova Marina (RUS)
01-03-2020 WINTER Vasaloppet
Main 90 km CT Men: ELIASSEN Petter (NOR)
Ladies: Korsgren Lina (SWE)
07-03-2020 WINTER Sirdal Skimaraton
Short 23 km CT Men: Lunåsmo Sondre (NOR)
Ladies: Sirekrok Malena (NOR)
07-03-2020 WINTER Sirdal Skimaraton
Main 45 km CT Men: RAVNDAL Tor Joar (NOR)
Ladies: Opsahl Elise Hay (NOR)